GROWN IN SECONDS

0.21
sekundy
1.04 sekundy zajmuje przyrost 1m³ czerwonego dębu amerykańskiego
Tempo odradzania się drzewostanu jest obliczane na podstawie całkowitego rocznego przyrostu określonego gatunku amerykańskiego drewna liściastego, pochodzącego z Amerykańskiej Agencji ds. Lasów (U.S. Forest Service Inventory and Analysis – FIA) i zakłada, że z 2 m³ kłód można wyprodukować 1 m³ tarcicy (tj. 50% skuteczności konwersji). Szybkie tempo odradzania się drzewostanu wynika z bardzo dużych zasobów drzew w amerykańskich lasach liściastych.

KATEGORIE WPŁYWU NA ŚRODOWISKO


POTENCJAŁ GLOBALNEGO OCIEPLENIA

Często nazywany „śladem węglowym". Jego równowartość wyrażana jest w kg dwutlenku węgla. Jest to suma potencjału ocieplenia w wyniku wszystkich emitowanych gazów (w tym CO2, metanu i pary wodnej), które mają wpływ na równowagę energii w atmosferze prowadząc do wzrostu średnich temperatur.

PODSTAWOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ Z ZASOBÓW

Wykorzystanie paliw kopalnych w mega-dżulach. Ta kategoria wpływu na środowisko ma ograniczoną aplikację samą w sobie, ponieważ nie pozwala na rozróżnienie źródeł energii (np. ropy lub węgla). Nie reprezentuje też „energochłonności". Jest to jednak ważny element oddziałujący na inne czynniki wpływające na środowisko, w tym globalne ocieplenie, zakwaszenia gleby, eutrofizację i zużywanie zasobów.

PODSTAWOWE ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH

Wykorzystanie energii uzyskanej z surowców odnawialnych w mega-dżulach (MJ).

POTENCJAŁ ZAKWASZENIA GLEBY

Potencjał zakwaszenia gleby i wyrządzania szkód roślinom wynikający z emisji związków zakwaszających, takich jak dwutlenek siarki (SO2) i tlenki azotu (NO) w powietrzu, w wodzie i na lądzie. Wyrażony w molach równoważnika wodorowego H+.

POTENCJAŁ EUTROFIZACJI WÓD SŁODKICH

Wzbogacanie w składniki odżywcze wód poprzez uwalnianie związków fosforu lub azotu (takie, jak nawozy) oraz materię organiczną (np. w ściekach). Powoduje to nadmierny wzrost masy roślinnej i zmniejszenie poziomu tlenu w wodzie. Wyrażony w kilogramach równoważnika fosforanowego.

POTENCJAŁ EUTROFIZACJI WODY MORSKIEJ

Wzbogacanie w składniki odżywcze wód poprzez uwalnianie związków fosforu lub azotu (takie, jak nawozy) oraz materię organiczną (np. w ściekach). Powoduje to nadmierny wzrost masy roślinnej i zmniejszenie poziomu tlenu w wodzie. Wyrażony w kilogramach równoważnika fosforanowego.

POTENCJAŁ TWORZENIA OZONU FOTOCHEMICZNEGO

Często określany jako „smog fotochemiczny". Zwiększony poziom ozonu na poziomie gruntu powstaje w wyniku reakcji lotnych związków organicznych, na przykład etenu (etylenu), ze związkami tlenu lub tlenkami azotu w powietrzu i pod wpływem światła słonecznego. Problem dotyka współczesne miasta, wpływa na ludzkie zdrowie i ogranicza produkcję wegetatywną. Wyrażony w kilogramach równoważnika etenu (etylenu).

WYCZERPANIE ZASOBÓW

Określa wyczerpywanie nieodnawialnych zasobów mineralnych. Skompilowany w oparciu o proporcję rocznej produkcji do wielkości pozostałych rezerw dla wszystkich wykorzystanych minerałów. Wyrażony w stosunku do współczynnika antymonu w wodach mineralnych.