• Legacy carousel
  • Leaving a Legacy

   "With environmental challenges very much in our minds, any new objects we create should be enduring. They should also be beautiful, each in their own way, so their appeal stands the test of time. What our group of brilliant designers and cultural leaders has brought to life, using a sustainable natural material, is a collection of imaginative and wholly unique designs that will, we hope, be used and admired for generations." - Sir John Sorrell CBE

 • Timber-Wave_Red-oak_Levete_LDF-(6)_carousel.jpg
  • TIMBER WAVE

   Londra'da bulunan Victoria ve Albert Müzesinin girişini süsleyen bu iddialı ve güzel yapıt, Amerikan kırmızı meşesinin yapısal potansiyelini sınamak için Amanda Levete Mimarları tarafından tasarlanmıştır.

 • Legacy book
  • One material, many stories

   Discover the story of Legacy - a joining of London's top cultural institutions and some of Europe's leading creative thinkers to explore the properties of American red oak and create a piece of design that will last through generations with a design that will stand the test of time. The Legacy storybook is free to view online and special hardback editions are available to order.  

 • Botin-Foundation-Madrid_MVP-Arquitectos_red-oak_5_carousel.jpg
  • BOTìN FOUNDATION

   MNV Arquitectos mimarları, Madrid'de bulunan Botin Vakfı’na ait ofisin orta avlusunda, ılıman tonlarından ve uzun ömürlü özelliklerinden dolayı Amerikan kırmızı meşe ağacını kullanmışlardır.

 • Along-the-Lines-of-Happiness_Cox_-Bacon_American-red-oak_maple_cherry_Interni_Giovanni-Nardi-(3)_carousel.jpg
  • ALONG THE LINES OF HAPPINESS

   Heykeltraş Laura Ellen Bacon, Amerikan kırmızı meşesi kullanarak, Milan'da yapılacak canlı bir deneyi, mobilya tasarımcısı Sebastian Cox ile beraber üstlenmiştir. Birlikte, bu sertağaç türünün estetik sınırlarını zorlamışlardır.

Amerikan kırmızı meşe

Amerikan kırmızı meşesi, ayırt edilebilir lif yapısı ve her zaman kırmızı renginde olmayan odunuyla, Amerikan sertağaç ormanlarındaki dominant türdür. Adı sonbahardaki yaprak renginden gelir. Kırmızı meşe 'kuzey', 'güney' ve 'Apalaş' bölgelerine göre satılabilmektedir.

Latince ismi

Quercus species, mainly Quercus rubra

Diğer Adlar

Kuzey kızıl meşe, güney kızıl meşe

American_red_oak_big

Kırmızı meşe ağaçları, başka yerlerde ekili olsa da, sadece doğal olarak ve hemen hemen yalnızca Kuzey Amerika'da yetişir. Doğu ABD'nin çoğu bölgesi boyunca karışık sert ağaç ormanlarında yaygın olarak yetişmektedir. Ağaçlar çok uzun boyludur. Kuzeyden güneye yetişen, tümü kızıl meşe sınıflandırmasına giren bir çok alt türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları dağların yüksek kesimlerinde, diğerleriyse farklı özelliklerle düşük rakımda yetişir. Bu nedenle, kırmızı meşelerde, yetiştikleri bölgelere göre özellikle yavaş gelişen kuzey ve daha hızlı yetişen güney ağaçları arasında, önemli oranda farklılıklar vardır. Kırmızı meşe, hem ev içi kullanım hem de ihracat için oldukça sürdürülebilir bir ağaç olarak görülmekle beraber, akmeşelerden daha fazla olan en büyük tür grubudur.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, yetişen Amerikan kırmızı meşe ağacı stoğu 2,62 milyar m3'tür, yani yetişen, toplam Amerikan sertağaç stoğunun %18'sine tekabül eder. Amerikan kırmızı meşe ağaçları yıllık 60,6 milyon m3 büyürken, toplam hasat yıllık 31,9 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 28,7 milyon m3 artmaktadır. ABD'de kırmızı meşe büyüme oranı, Texas dışındaki tüm eyaletlerde hasatla dengede kalır veya hasat oranını aşar.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon