Drewno klejone krzyżowo (ang. cross-laminated timber – CLT) to drewno modyfikowane, które można wykorzystać jako okładziny ścian i podłóg, tworząc konstrukcje całych budynków. CLT ma strukturę warstwową, a każdą kolejną warstwę tworzą układane poprzecznie do siebie drewniane deski, tworząc tym samym panel o identycznej obustronnej wytrzymałości dorównującej sklejce. Panele CLT są bardziej wytrzymałe niż stal i beton, oferując niezliczone możliwości formowania. Dzięki temu są idealnym materiałem do prefabrykacji i szybkiego montażu, skracając czas budowy nawet o 30%.
Panele CLT najczęściej wykonuje się z drewna iglastego. We współpracy z firmą Arup AHEC rozpoczął proces testowania paneli CLT z szybko przyrastającego tulipanowca północnoamerykańskiego. Przetransportowane z USA drewniane deski zostaną przetworzone na panele przez zakład w Szkocji. Testy wykazały, że tulipanowiec cechuje się znacznie wyższą wytrzymałością niż świerk, przewyższając go jednocześnie wyglądem.
Tulipanowiec amerykański należy do gatunków liściastych najobficiej występujących w lasach Stanów Zjednoczonych i jest spotykany wyłącznie w Ameryce Północnej. Tulipanowiec występuje wyłącznie w Ameryce Północnej; rośnie obficie w większości wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Jest to gatunek pojedynczy, nie przynależny do rodzaju topól (Populus). Należy do magnoliowatych, przewyższających jakością wiele pozornie zbliżonych gatunków. Drzewa osiągają gigantyczne rozmiary; są łatwo rozpoznawalne dzięki kwiatom przypominającym tulipany, którym zawdzięczają nazwę. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan tulipanowca amerykańskiego obejmuje 1,02 miliarda m3 – 7,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost tulipanowca amerykańskiego wynosi 32,5 miliona m3; podczas gdy rocznie wycina się 12,8 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 19,7 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny tulipanowca amerykańskiego przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich stanach, gdzie występuje ten gatunek.
Drewno modyfikowane termicznie to takie, które zostało poddane obróbce termicznej w temperaturze powyżej 180oC. Proces ogrzewania powoduje krystalizację tkanek drewna, co z kolei zwiększa stabilność i trwałość oraz zmniejsza kurczliwość i pęcznienie z upływem czasu. Proces ten zmienia również wygląd drewna,nadając mu głębokich brązowych tonów. Obróbka termiczna znacząco zwiększa odporność drewna na wodę, dzięki czemu materiał doskonale nadaje się jako okładzina. W tym projekcie drewno modyfikowane termicznie zostało po raz pierwszy zastosowane jako warstwa ochronna w drewnie klejonym krzyżowo.