• Heydar-Aliyev-Airport_Zaha-Hadid_American-white-oak-(12)_carousel.jpg
  • HAYDAR ALİYEV ULUSLARARASI HAVALİMANI

   Türkiye menşeli stüdyo Autoban, Azerbaycan'ın şehir simgesi olan havalimanı terminalinde inşa ettikleri, deneysel iç mimari için, Amerikan beyaz meşe ağacını tercih etmiştir.

 • Wish-List_Hadid_Ves-el_Petr-Krejci-Photography-(13)_carousel.jpg
  • VES-EL

   AHEC tarafından başlatılan The Wish List (Dilek Listesi) projesi kapsamında tasarım dünyasının on öncü ismi, gelişmekte olan tasarımcılardan seçilen on kişiyi, daima istedikleri nesneyi yaratmaları için görevlendirdiler. Ves-el adlı tasarım, Zaha Hadid'in dileği olup, Amerikan beyaz meşe ağacı kullanılarak, Gareth Neal tarafından tasarlanıp hayata geçirilmiştir. 

 • Milan-Expo-Floor_American-white-oak-(7)_carousel.jpg
  • MILAN DECKING

   Mimar James Biber, Expo Milan'daki yapıtının iskelesinde Amerikan beyaz meşe ağacını tercih etmiştir. Bu yapıt, dayanıklı ve sert olmasının yanı sıra, makine işlemleri için çok uygun özelliklere sahiptir.

Amerikan akmeşe

Amerikan akmeşe ağacı, ABD sertağaç ormanlarından elde edilen, ihracat pazarlarındaki en popüler türlerden biridir ve Kuzey Amerika'ya özgüdür. Akmeşe, 'kuzey', 'güney' ve 'Apalaş' bölgelerine dayalı satılıyor olabilir, fakat bunu söylemek de yetiştikleri bölgeye dayanarak farklılıkları aşırı basitleştirmek olabilir.

Latince ismi

Quercus species, mainly Q. alba

Diğer Adlar

Kuzey akmeşesi, güney akmeşesi

American_white_oak_big

Akmeşe ağaçları, yalnızca Kuzey Amerika'da yetişir ve ABD'nin doğusunun çoğu yerine dağılmış olarak karışık sert ağaç ormanlarında yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Kızıl meşede olduğu gibi, tümü akmeşe sınıflandırmasında olan birçok alt türü bulunur ve birlikte Amerikan sertağaç kaynağının %33'ünü oluşturan en yaygın tür grubunu meydana getirirler. Ağaçlar uzun boyludur ve sonbaharda kahverengiye dönüşen yuvarlak yaprak biçimlerinden kolayca ayırt edilebilirler. Akmeşe ağaçları, kuzeyden güneye; bazıları dağların yüksek kesimlerinde, diğerleriyse düşük rakımlarda farklı karakteristiklerde yetişmektedir. Dolayısıyla, özellikle yavaş gelişen kuzey ve daha hızlı büyüyen güney ağaçları arasında, konuma bağlı olarak belirgin farklılıklar vardır. Kızıl meşe gibi, hem ev içi hem de ihracat için sürdürülebilir bir tür olarak kabul edilir.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verileri ABD'de yetişen akmeşe stokunun 2,26 milyar m3, yani yetişen toplam Amerikan sertağaç stokunun %15,5'sini meydana getirdiğini göstermektedir. Akmeşe yılda 40,1 milyon m3 büyürken, yapılan yıllık hasat 20,1 milyon m3'e tekabül etmektedir. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 20,0 milyon m3 artmaktadır. ABD beyaz meşe büyüme oranı, başlıca üretim yapan tüm eyaletlerde hasat oranını aşmaktadır. 

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island